Teknoloji

Neden DJI Action kamera tercih ettik

Neden DJI Action demeden önce, selamlar sevgiler.  Her yazımızın altında, gezimizde kullandığımız ekipmanlara yer vermeye çalışıyorum. Fotoğraflar, videolar hangi araç yada ekipmanlarla kayıt edildi. Hangi programlar kullanılarak bu video ve fotoğraflar düzenlendi bilmek isteyenler olabilir düşüncesiyle bunları paylaşma kararı almıştık.

İlgili örnek yazı:

https://yolbahane.com/turkiye/akdeniz/varda-koprusu-kapikaya-kanyonu/

Hem Duygusal Hem Mantıksal Gerekçelerle

Yazılarımızın altında yer alan açıklamalarda Eken H9R aksiyon kamera kullandığımızı görmüşsünüzdür. Koca Türkiye turumuzu Eken H9R kamera ile tamamladık. Hali hazırda elimde olan bir kameraydı bu. Binnur’la tanıştığımızda önceliklerimiz arasında Aksiyon kamera almak yoktu. 🙂 Haliyle bu yeterli olur deyip düştük yollara. Nitekim yetti de yalan yok. Tek eksik yanı kamerayı bir harici Gimbal ile kullanmak zorunda olmamızdı.

Gimbal bir gezgin için çok yorucu arkadaşlar

Aracınızla geziyor tüm yükünüzü aracınıza taşıtıyorsanız eyvallah. Gimbal da taşıyın, bipod da taşıyın, tripod da taşıyın, monomod da taşıyın. Ancak sırtınızda minimum 15kg ağırlığında bir çantayla otostopla geziyorsanız hayat, normalden bir tık daha zor olabiliyor.

Kalite farkı da çok!

Tek sebep Gimbal değil tabi ki. Eken H9R balıkgözü denen geniş bir açıya sahip.  Yüksek geniş açı ilk etapta kulağa güzel gelse de o görüntü rahatsız edici. Haliyle programda o balık gözü efektini gidermek için videolarımıza müdahale etmemiz gerekiyor.   Açı çok geniş olduğu için öne çıkarmak istediğimiz bir görüntü elde etmemiz de zor oluyor. Odak alanına çok sayıda öğe giriyor.

Neden DJI Action ?

Bizim için en önemli kriter berrak ve akıcı bir görüntü vermesiydi. Sesle ilgili de endişelerimiz vardı. Ses konusunda da DJI Osmo Action’ı başarılı bulduk. Halen eski anılarımızı yazdığımız için henüz Osmo Action ile kaydedilmiş bir yazımız yok. Sırası gelince buraya güzel bir örnek eklemeyi düşünüyorum.

İlk olarak Gopro Hero9 almak istedik. Sayısız karşılaştırma videoları izledik. Sayısız yorum okuduk.  Aşağıdaki video ise kararımızı vermemize sağladı.

 

https://www.dji.com

Obiwan

Obiwan, henüz sahip olmadığımız Karavanımızın adı. Biz onu hiç tanımadan sevdik :) Bu arada evet. Adı Obi-Wan Kenobi 'den geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu